1394
14 آذر 1401 - 12:02

تاکید دوباره آمریکا بر حمایت از اسرائیل

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا بار دیگر بر حمایت واشنگتن از اسرائیل تاکید کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا بار دیگر بر حمایت واشنگتن از اسرائیل به رغم تفاوت‌های سیاسی موجود بین دولت آمریکا و ائتلاف حزب راست گرای بنیامین نتانیاهو تاکید کرد.

بلینکن در یک کنفرانس خبری به میزبانی یک گروه چپ گرای حامی اسرائیل در واشنگتن اظهار کرد رابطه آمریکا و اسرائیل همیشه بر مبنای تعهد تخطی ناپذیر واشنگتن به تامین امنیت اسرائیل بوده است، تعهدی که هرگز به اندازه امروز محکم و استوار نبوده است.

وی همچنین بر تعهد دولت بایدن برای برقراری رابطه نزدیک با اسرائیل و تمایل همیشگی به راهکار دو دولت در درگیری بین فلسطین و اسرائیل تاکید کرد.

بلینکن خاطرنشان کرد ما به حفظ افق امید متعهد هستیم. افقی که رابطه بین آمریکا و اسرائیل را تقویت می‌کند. ما انتظار داریم دولت جدید اسرائیل برای پیشبرد ارزش‌های مشترکمان، همکاری نزدیکی با ما داشته باشد.

این در حالی است که دو مقام آمریکایی ماه گذشته در گفتگو با آکسیوس اظهار کرده بودند که دولت بایدن نژادپرستان یهود و راست گرایی را که در دولت جدید اسرائیل برسرکار بیایند، تحریم خواهد کرد.

اما رئیس جمهور آمریکا روز گذشته اظهار کرد کاخ سفید با سیاست های اسرائیل بیشتر از اظهارنظرات شخصی تعامل خواهد داشت.

انتخابات 25 کنست رژیم صهیونیستی در روز 10 آبان برگزار شد که طی آن ائتلاف احزاب راست‌گرا به رهبری نتانیاهو توانست با کسب 64 کرسی از مجموع 120 کرسی پارلمان رژیم صهیونیستی، مسئولیت تشکیل کابینه جدید در سرزمین‌ اشغالی را عهده‌دار شود.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر مامور تشکیل کابینه در رژیم صهیونیستی ادعا کرد تلاش خواهد کرد تا از ورود اسرائیل به جنگ‌های غیر ضروری اجتناب کند. وی قول داد به عنوان نخست وزیر سیاست اسرائیل را در تمامی ابعاد مدیریت کرده و علاوه بر 4 توافقنامه سازش تاریخی که امضا کرده، تعداد بیشتری از قرارداده‌های سازش را به انجام برساند.

چند روز پیش بعد از انتشار اخباری مبنی بر فشارهای آمریکا بر «بنیامین نتانیاهو» برای منصرف کردن وی از انتصاب «بزالل اسموتریچ» رهبر افراطی حزب «صهیونیسم مذهبی» به پست وزارت جنگ، این حزب راست‌افراطی اسرائیل به آمریکا گفت که در تشکیل کابینه اسرائیل مداخله نکند.

حزب صهیونیسم مذهبی رژیم صهیونیستی با انتشار توئیتی اعلام کرد: ما برای متحد خود، ایالات متحده احترام زیادی قائل هستیم، اما دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا باید به «دموکراسی» اسرائیل احترام بگذارد و در تشکیل کابینه منتخب دخالت نکند.

این حزب در ادامه توئیت خود افزود: یک «کشور» مستقل نمی‌تواند با دیکته‌های خارجی که امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد و به شهرک‌سازی یهودیان در یهودیه و سامره (کرانه باختری) آسیب می‌زند، موافقت کند.

پیشتر شبکه 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد که «تام نایدز» سفیر آمریکا در اراضی اشغالی در دیدار با بنیامین نتانیاهو به او گفت که انتخاب وزیر جنگ باید با احتیاط کامل انجام شده و روابط عالی اسرائیل و ایالات متحده را در نظر بگیرد.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 897813